Ako sa stretávajú tvoriví ľudia v Krajskej knižnici v Žiline /článok do novín/

Krajská knižnica v Žiline už dávno nie je len o požičiavaní kníh. Pre tých, ktorí knižnicu nenavštevujú, je táto informácia možno novinka, ale tých, ktorí prekračujú jej brány častejšie, určite neprekvapuje. Veď málokedy prídu do knižnice a v nej sa nič nedeje – naopak, často sa môžu zúčastniť na besede, pozrieť si exponáty aktuálnej výstavy alebo niekedy očkom zachytia účastníkov kurzu počítačovej zručnosti.
Nezaujalo Vás to? Nevadí, máme ešte niečo. Knižnica má totiž ďalšiu ponuku, a to konkrétne pre tých, ktorých nebaví sedieť doma, v hlave majú plno tvorivých nápadov alebo sa chcú niečím novým predviesť doma. Sú to tvorivé dielne a tvorivý kurz. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý by vás zaujal?
Prioritne pre čitateľov vyššieho veku začala knižnica pred dvoma rokmi organizovať tvorivé dielne, počas ktorých si účastníci skúšali a dodnes skúšajú „na vlastné ruky“ techniky servítkovania, fleurogami, šijú si šperky, pletú papierové košíky či vyrábajú magnetky. K seniorom, medzi ktorými prevládajú ženské účastníčky sa pridali aj klienti domova sociálnych služieb. Na podnet jednej časti tejto skupiny vznikla druhá aktivita – tvorivý klub. Jeho zloženie integruje viaceré vekové skupiny a zameriava sa detailnejšie na jednu techniku – v súčasnosti po niekoľkých stretnutiach tvorbu origami vystriedala téma korálkovania. Stretávanie členov klubu je raz týždenne a spája sa v ňom na spoločnej aktivite priemerne 15 ľudí, od najmenších až po najvyšší vek.
Takže, ak máte seniorsky vek a radi skúšate stále niečo nové, pre vás sú určené tvorivé dielne. Konajú sa jeden krát mesačne. Ak ale máte radi stretávanie s mladšími či staršími a radi sa zdokonaľujete v jednej technike, potom vás skôr zaujme tvorivý klub. Najlepšie však urobíte, ak sa prídete pozrieť na obidve a vyberiete si, čo vám sadne. Určite vás obidve skupiny radi príjmu medzi seba. Jedinou podmienkou je členstvo v knižnici . S materiálom na obidve aktivity si robiť starosti nemusíte; vďaka podpore Mesta Žilina Vám ho knižnica zabezpečila na dlhšie obdobie.
Ak sme vzbudili váš záujem, knižnica, knihovníci a aj vaši noví „spolutvoriaci“ sa tomu potešia. Stačí Vám sledovať pozvánky knižnice v tlači, www stránku knižnice a informácie na sociálnych sieťach a aktuálny termín určite nájdete.

0102030405