Všeobecne môžeme skonštatovať, že príklady dobrej praxe týkajúce sa analýzy prostredia nie sú vždy zjavné, je to skrytý proces, za ktorým sú viditeľné čiastkové alebo aj komplexnejšie výsledky.
Mestská knižnica v Bratislave realizovala v súvislosti s rozpracovaním stratégie rozvoja mesta v roku 2016 svoju vlastnú stratégiu činnosti aj s použitím metód SWOT analýzy.
Hoci je konkrétne šitá na našu knižnicu, niektoré veci sa dajú použiť aj všeobecne – stav priestorov, slabšie financovanie – málo investícií, nízke platy atď. Koncepciu rozvoja na roky 2016 – 2018 sme vypracovali s cieľom podnietiť zriaďovateľa pri plnení našich úloh a cieľov. Obsahuje víziu, analýzu organizácie, sebahodnotenie a ciele a úlohy s ohľadom na skvalitnenie služieb pre verejnosť a zvýšenie výkonov knižnice. Súčasťou je charakteristika organizácie a jej zamestnancov, analýza projektov a aktivít, partneri a spolupracujúce inštitúcie. Spoločná SWOT analýza nám priniesla ucelený pohľad na naše silné a slabé stránky. Významnou časťou koncepcie bolo stanovenie úloh a cieľov na roky 2016 – 2018. S odstupom času vidíme, že značnú časť sa nám podarilo splniť, takže takéto komplexné definovanie a analýza bola pre knižnicu určite prínosná.